[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Domov má v Perníkové chaloupce

Kunětická hora - Ne každému se podaří žít jako v pohádce. Luděk Šorm, správce Perníkové chaloupky, je v tomto směru výjimkou. Když ráno vstane, nejde do práce, ale do pohádky. A to doslova.
"Zatím to ale občas připomíná galeje," svěřil se člověk, jenž se rozhodl vybudovat pod Kunětickou horou kulturní, společenské a zejména pohádkové centrum.
Perníková chaloupka se stala jeho domovem před třemi lety. "Dozvěděl jsem se o ní náhodou, ale ukázalo se, že je ideální pro mé plány, které jsem nosil v hlavě už dlouho," říká správce. "Chaloupka" je bývalý Lovecký zámeček, kde po znárodnění sídlilo zednické učiliště, domov důchodců a také Ústav sociální péče. "Chceme tady vytvořit místo, kam mohou rodiče s dětmi pravidelně jezdit na výlety a mít přitom jistotu, že se tu bude pokaždé dít něco nového. Na začátku to ale bylo těžké, krajští úředníci nám odmítli dát jakoukoli dotaci. Nevěřili, že nás v tom lese někdo najde," vzpomíná Luděk Šorm.
Pardubický deník: Domov má v Perníkové chaloupce
Objekt má celkem osmdesát pokojů a komůrek a jeho rekonstrukce je tedy finančně i časově náročná. "Opravujeme postupně místnost po místnosti, pomáhá mi celá rodina," říká. Ve svém novém domově zatím stihl opravit přízemí, které je určeno pro návštěvníky. Nachází se tu Muzeum perníku a pohádek a prohlídkové okruhy. "Lidé byli zprvu nedůvěřiví, ale teď už je to lepší. Mám spoustu plánů do budoucna, v prvním patře budujeme divadelní sál, který bude sloužit k různým kulturním akcím," plánuje Luděk Šorm.
"Nejlepší na bydlení v Perníkové chaloupce je její atmosféra. Když kolem běhají srnky, připadám si vážně jak v pohádce," ukončil Šorm.

(is)
Pardubický deník 7.11.2006 s.7

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 07.11.2006


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm