[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Předvánoční čas patří dětem

O tomto víkendu se v řadě měst Pardubického kraje konají různé trhy a akce pro děti
Pardubice - Tradiční Vánoční jarmark se uskuteční tuto sobotu od devíti do sedmnácti hodin v Rábech pod Perníkovou chaloupkou u Kunětické Hory.

Návštěvníci se i letos mohou těšit na výstavu betlémů z perníkového těsta nebo na velkého Mikuláše s čertem, medovinu a umělecké předměty.

"V rámci letošní akce bude otevřena nová stálá expozice "Ježíškovo nebe", která se stane pokračováním pohádkového Pekla a naváže na Medový ráj," řekl pořadatel Luděk Šorm.
Na děti čeká o víkendu spousta pohádek
Medovému ráji dominuje Trojanovický betlém, který je sestaven z několika stovek lidských i zvířecích figurek, stromů i stavení.

"Zmenšenina kostela Cyrila a Metoděje se sochou bájného boha Radegasta na Radhošti prozrazuje, že k nám byl převezen až z Valašského království," dodává Šorm.

Jeho autorkou je Marie Musilová, která v něm zobrazila i některé sousedy či místní školu.

Také letos čeká pod hradem Kunětická Hora na děti spousta pohádkových bytostí, s nimiž budou moci soutěžit nebo si zazpívat koledy.

Dospělí si pro změnu budou moci vyzkoušet vytlačování perníčků do staročeských dřevěných forem a načerpat inspiraci pro jejich domácí zdobení.
Předvánoční čas patří dětem
VÁNOČNÍ TRHY. Stánky s perníčky, vánočními ozdobami, doboví muzikanti, svařené víno a horká medovina, to je klasika, která bude lidi ve městech provázet až do Štědrého dne. Jediné, co stále chybí, je sníh. FOTO: MAFA - ONDŘEJ LITERA
Pro změnu v neděli pořádají vánoční jarmark ve Svitavách. Ten bude součástí programu pořádaného v rámci oslav 750. výročí první písemné zmínky o městě Svitavy.

Od devíti do šestnácti hodin bude spodní část svitavského náměstí patřit stánkům s vánočním zbožím všeho druhu.

Výstava betlémů, pečení vánočního cukroví, zdobení perníků, pletení vánoček, pouštění lodiček, příprava hubníku a dalších vánočních obyčejů bude přístupná v městském muzeu a galerii .

Tady si také návštěvníci mohou prohlédnout betlémy, jesličkové archy a pohlednice ze sbírky Františka Valeny.

Ottendorferův dům zve zase všechny na akci Výroba drobných vánočních dárků - děti dospělým a na Vánoční koncert svitavských dětských pěveckých sborů.

Aby toho nebylo málo, připojí se k oslavám i Kinokavárna Galaxie, kde se budou pro děti nonstop promítat pásma pohádek.

Klidnou vánoční atmosféru si tento víkend mohou užít lidé i na svojanovském hradě, kde kromě běžné prohlídky, kterou nově obohatí i lovecká expozice, bude v neděli od od 13 hodin slavnostně zahájena i nová výstava betlémů. Ta by se do budoucna měla stát novou tradicí. I tady lidé uvidí sbírky betlémů z těsta, z keramiky nebo z papíru.

JAROSLAV POKORNÝ,
Mladá fronta DNES - pardubický kraj 8.12.2006 s.C4

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 08.12.2006


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm