[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Nejmladší čarodějnici byl rok a půl

Pardubice - Filipojakubská noc, předvečer Prvního máje, je od pradávna opředena pověrami. Lidé věřili, že v povětří poletuje spousta čarodějnic, které se slétají na sabat.
K Perníkové chaloupce pod Kunětickou horu, kde již potřetí soutěžily o Zlaté koště, jich letos dorazilo přes třicet. Nejmladší kouzelnici Juliáně, která na svém koštěti přiletěla z Pardubic, byl necelý rok a půl. "Letos je tu poprvé víc dětí než dospělých, tak budeme muset některé disciplíny trochu upravit," přiznal hlavní organizátor akce Luděk Šorm.
Nejmladší čarodějnici byl rok a půl
I tak tu ale bylo veselo. Ježibaby i černokněžníkové se trumfovali, kdo lépe ovládá své koště nebo kouzelnickou hůlku. Hlavní disciplínou pak bylo vykrajování perníčků.
"Upálit čarodějnici umí kde kdo. To my si pěkně narazíme soudek a pak je utopíme," žertoval Viktor Šotola, který, stejně jako řada dalších, využil slunečného počasí a vyrazil oslavovat na chatu. Posezení u táboráku, opékání buřtů nebo výlety do přírody, tak nejčastěji trávili lidé volno. Pod Kunětickou horou se to cyklisty a výletníky jen hemžilo. A podobně tomu bylo i včera.

Bujaré prvomájové veselice a průvody už jsou minulostí. Pouťové atrakce zely prázdnotou, všude ticho. "Časy, kdy se stály fronty na řetízák jsou pryč. Dneska jezdíme i pro jednoho člověka," přiznal jeden z majitelů pouťových atrakcí.

Místo střelnic, kolotočů a cukrové vaty dali lidé v Pardubicích raději přednost zámeckému parku nebo Zelené bráně.

"Sice to trochu fouká, ale dneska je nádherný výhled," liboval si Karel Bartůněk.

Také mítinky a oslavy na náměstích lidi moc nepřitahovaly. Na Duklu si s komunistickou stranou přišla na staré časy zavzpomínat jen hrstka důchodců a ani skákací hrad a soutěže pro děti, které na náměstí Československých legií pro děti připravili sociální demokraté, nepřilákaly davy.

Největší úspěch zkrátka slavilo počasí. A tak jedinou potíž mohli mít pouze milenci, hledající rozkvetlé třešně. "Byla teplá zima a jaro přišlo dřív. Třešně už jsou skoro odkvetlé. Ale myslím, že ani polibek pod jabloní nemusí být marný," říká zahrádkář František Drábek.

JAROSLAV POKORNÝ,
MF Dnes, Pardubický kraj, 2.5.2007 s.C3

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 02.05.2007 v 17:22 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm