[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Tisíce návštěvníků přilákal perník

Slunečné počasí a atraktivní zákoutí areálu Perníkového hejtmanství pod Kunětickou horou přilákalo včera tisíce návštěvníků na oslavu voňavého medového perníku s uměleckým zdobením.
Sladké pochoutky od nejlepších mistrů tohoto řemesla z Pardubic a jejich hostů z České republiky voněly i na dálku a zejména ti nejmenší nemohli odolat pokušení laskominek.
Perníková realitka
"Opravdovou raritou je zde realitní kancelář perníkových nemovitostí, kterou zdobí nejlepší skvosty z rukou opravdových mistrů tohoto oboru v Pardubicích. Děti si v pernikářské dílně ježibaby mohou vyzkoušet vlastní tvorbu tlačeného perníku do dřevěných forem a následně jeho zdobení, k vidění je i medový ráj s výstavou tisíců nejroztodivnějších perníků z různých koutů republiky," uvedl Luděk Šorm, autor celého projektu a hlavní organizátor Slavností perníkového hejtmanství.
Kotel pro hříšníky
"Muzeum pod Kunětickou horou v areálu bývalého loveckého zámečku je otevřeno čtvrtým rokem a jeho návštěvnost neustále stoupá. V loňském roce prošlo muzeem více než 50 tisíc návštěvníků a to je důvod, proč stále přibývají nové pohádkové místnosti," upřesnil Luděk Šorm.
V přízemí muzea čekala návštěvníky slavností pekelná místnost s kotlem pro hříšníky, z níž vedly schody do nebeské místnosti, odkud andělé skleněným průzorem zhlížejí na dění na zemi. V perníkové chaloupce nemohla chybět ani ježibaba, která čekala na vlídné slovo i pozdravení, které odměňovala sladkou pochoutkou. Na své si přišli nejmenší také při divadelním představení Kašpárkovo putování v podání loutkového souboru Ahoj Chrudim.
Slavnosti Perníkového hejtmanství 2008
Děti si s chutí vyzkoušely vlastní tvorbu vytlačovaných perníku (foto PRÁVO - René Chvalina).
V přilehlém lesoparku, kde byly k vidění Smolíčkova vyhlídka, chaloupka na kuří nožce, úl včelky Máji či ohniště dvanácti měsíčků, si přítomní, unavení po náročném dni, mohli opéct i chutnou uzeninu. Na slavnostech nechyběl pochopitelně ani jarmark lidových řemesel a mnohé další ukázky umu českých rukou. Z prvotní myšlenky oživit na Pardubicku pernikářskou tradici se zrodilo celé Perníkové hejtmanství, které má podle slov svého autora ambice konkurovat tomu zdejšímu, oficiálnímu. "Myslím si, že je dokonce reálné, abychom se roční návštěvností vyrovnali i tak tradičním oslavám, jaké má skanzen Veselý kopec," dodal Luděk Šorm.

René Chvalina
deník Právo - Východní Čechy 9.5.2008 s.12

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 09.05.2008


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm