[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Saudek korunoval perníkem

Ráby - V Perníkovém království posadil korunu na hlavu jeho krále světoznámý fotograf.
Zatímco ve Staré Boleslavi zástupy věřících vítaly papeže, na svátek svatého Václava se myslelo na našeho neznámějšího světce i v Perníkové chaloupce v pod Kunětickou horou. Konala se zde totiž Svatováclavská perníková tlačenice. Došlo také na korunovaci krále perníku, a to z rukou českého krále fotografií - Jana Saudka.
Pardubický deník 29.9.2009
Na pondělní státní svátek připravila Perníková chaloupka ukrytá v lesíku pod gotickým hradem akci Království perníku se Svatováclavskou perníkovou tlačenicí. Do pohádkových prostor věnovaných této sladké medové pochutině se vydali zejména ti nejmenší v doprovodu rodičů. Mohli si vlastnoručně vyzkoušet, jak se vyrábí staročeský perníček. Tedy vytlačit vonící těsto do formy, vykrojit a pak jej správně upéci. A protože včera bylo Václava, jedním z motivů forem byl právě patron českých zemí.
Vedle pečení perníků s vyobrazením svatého Václava a pohádek inspirovaných jeho životem se v Perníkové chaloupce odehrálo i několik premiér. "Uspořádali jsme první světovou výstavu perníkového zvířectva s několika desítkami druhů - od slepiček po kravičky. Na to navázala dražba tří perníkových zvířat ve prospěch mateřské školy v obci Ráby," popsal novinky ředitel Perníkové chaloupky Luděk Šorm, který sám sebe označuje za ježibabologa. V dražbě se o perníková díla s uměleckými ambicemi svedla tvrdá bitva. Během chvilky se u každého z nich z vyvolávací stokoruny zvedla cena na několikanásobek. Obec Ráby tak obdrží na školku dar ve výši 2900 korun.
Korunovace Janoš + Saudek
V perníkovém království se konala korunovace - jak jinak než perníkovou korunou.
Pavel Janoš králem
Po dražbě následovala korunovace krále perníku, vůbec poprvé, protože doposud byly korunovány vždy ženy. Králem se stal pardubický perníkář Pavel Janoš, který navazuje na tradici svých předků. O rozruch mezi návštěvníky se postaral svérázný a velmi vitální fotograf Jan Saudek, jenž se dostavil těsně před slavnostním aktem korunovace. Pořadatelé totiž jeho účast prozradili až ve chvíli, kdy skutečně do areálu Perníkového království dorazil, a to v doprovodu své přítelkyně a nejmladších potomků. Pavlu Janošovi se tak dostalo té cti, že korunu - samozřejmě z perníku - mu nasadil sám světoznámý fotograf. S hlubokou poklonou.

Petr Doubrava,
Pardubický deník 29.9.2009 s.1

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 29.09.2009 v 10:17 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm