[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Bílý perník z Perníkové chaloupky inspiroval perník evropský

Ve dnech 14. - 16. dubna 2011 se v krásném slovinském městě Radovljica nedaleko Bledského jezera uskutečnilo historicky první jednání zástupců evropských muzeí perníku, které za finanční podpory Evropské unie výborně zorganizovali hostitelé Jože a Lili Andrejašovi.
Jejich "Lectarski Muzej" v Radovljici (www.lectar.com) sídlí v historickém domě v samém centru města v sousedství nově zrekonstruovaného zámku a navazuje na tradici místního perníkáře Jakuba Krivice (od roku 1766), jež byla v roce 1822 takřka na dvě stě let přerušena. Je jediným muzeem svého druhu ve Slovinsku a již 4. sezónu návštěvníkům předvádí pečení a zdobení perníků převážně bílou polevou na výrazně červeném pozadí.
Summit ukázal, že zakládání takto pojatých a specializovaných muzeí perníku je novodobým evropským trendem a že nejdelší praxi v tomto oboru má jediné Muzeum perníku v České republice (www.muzeum-perniku.cz), jež sídlí v Perníkové chaloupce u Pardubic a které zahájilo již osmou sezónu. Zde zhotovování perníků z dřevěných forem, jak bylo rozšířeno po celé Evropě až do konce 19. století, před návštěvníky v rolích Jeníčka a Mařenky předvádí paní Ježibaba. Českou delegaci v Radovljici ozvláštnila profesionální perníkářka Dana Holmanová, jež ukazovala své mistrovské umění a zdobila českou novinku s názvem Bílý perník. Perník pardubických výrobců Pavla Janoše a firmy Goldfein byl pak představen jako produkt s chráněným označením zeměpisného původu Evropské unie.
Také v polské Toruni vzniklo před 6 lety "Žyve Muzeum Pernika" manželů Olszewských (www.muzeumpiernika.pl), které nabízí návštěvníkům možnost vyzkoušet si zhotovování perníků ze starých i novodobých dřevěných forem. Není bez zajímavosti, že řadu z nich vyřezal ing. Oldřich Kvapil z Hořic v Podkrkonoší.
Z výrazných osobností připomeňme ještě alespoň paní Reginu Meineckou z Hamburku, která překvapila hloubkou svých znalostí mezinárodních souvislostí evropského perníku. Součástí summitu byla také tvůrčí dílna na téma, jak vyjádřit ideály Evropské unie prostřednictvím tradičních národních perníků. Základem a inspirací nového stylu pro 21. století se nakonec stal Bílý perník z České republiky, který kombinuje tradiční metodu vytlačování do forem, rozšířenou po celé Evropě do konce 19. století, se zdobením cukrovou polevou, jež je produktem 20.století a v němž lze již sledovat národní specifika.
Setkání zástupců specializovaných muzeí perníku navštívila paní Marzena Ewa Krajewska, Chargé d‘ Affaires a.i. polského velvyslanectví, i štáb hlavního programu Slovinské televize (vysíláno v pořadu Slovenská kronika 15.4.2011). V sobotu vyvrcholilo na náměstí v Radovljici velkým perníkářským jarmarkem s tvůrčí dílnou pro nejširší veřejnost.
Evropská muzea perníku se na závěr summitu dohodla na další spolupráci při rozvoji cestovního ruchu.

(šm)

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 17.04.2011 v 22:15 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm